Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Sleeve Gastrektomi olarak da bilinen tüp mide (mide küçültme) ameliyatlarında, mide hacmi küçültülerek hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi amaçlanır. Bu operasyonda midenin belli bir bölümü (en çok esneyip, genişleyen ve iştahı yöneten kısmı) cerrahi işlemle çıkarılır ve geriye tüp şeklinde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılır. Midenin çıkarılan kısmından salgılanan ghrelin adı verilen hormon nedeniyle iştah kontrolü ve doyma hissi sağlanır. Tüp mide ameliyatları da laparoskopik yöntemle uygulanır. Küçük kesilerden karın boşluğuna girilerek ameliyat gerçekleştirilir.

Mide Balonu Tedavisi (Ameliyatsız tedavi)

Mide Balonu genel olarak Beden Kitle İndeksi Tüp Mide veya Mide Küçültme gibi Obezite Ameliyatları için uygun olmayan hastalarda tercih edilir, ayrıca Süper Morbid Obezite grubundaki hastalarda önce bir miktar kilo verilmesini sağlamak ve hastanın 2.aşamada planlan Obezite Ameliyatı riskini azaltmak için de kullanılabilir. 

Mide balonunun uygulanabileceği hastalar aşağıdaki şekildedir; 

  • Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler
  • Obezite cerrahisinin uygulanamayacağı kişiler
  • Hızlı kilo vermenin gerektiği durumlarda
  • Obezite cerrahisi öncesinde risk faktörlerinin azaltılması amacı ile aşırı obez kişilere

Mide balonu risk faktörleri oldukça düşük ve hızlı kilo vermeyi sağlayan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak elbette ki öncesinde ayrıntılı bir muayene sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu muayene sürecinde; midede herhangi bir iltihap bulunuyorsa, mide darlığı problemi yaşanıyorsa, yemek borusunda herhangi bir problem bulunuyorsa, gebelik ya da emzirme süreci yaşanıyorsa ve alkol tüketimi yüksek oranda ise mide balonu uygulamasının gerçekleştirilmesi uygun değildir. 

Mide Botoksu Tedavisi (Ameliyatsız tedavi)

Genel cerrahlar tarafından endoskopik teknikler ile mideye ulaşılarak botoks enjeksiyonu uygulanır. Bu sayede kısa sürede etkili bir kilo kaybı sağlanır. Mide botoksu, diyet ve egzersiz ile desteklenerek uygulanır.

Mide botoksundan önce hasta tıbbi bir muayeneden geçirilir. Bu muayenede varsa daha önceden geçirilen hastalıklar, ailedeki genetik hasta öyküleri, kilo verme hedefleri gibi prosedürün güvenli bir şekilde planlaması için gerekli bilgiler elde edilir.Prosedürde, üst endoskopi (EGD) ile midenin açlık hissini kontrol eden bölgesine botulinum toksini enjekte edilir. Alanında uzman bir genel cerrah tarafından uygulandığı sürece basit ve ağrısız bir prosedürdür. Mide kasına uygulanan bu enjeksiyon, yaklaşık 3 ile 6 ay boyunca orta derecede kilo kaybına neden olabilen uzun süreli doygunluk hissi uyandırır.

Paylaş:

Hemen Fiyat Al !