Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir.

Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında bir yaralanmadaki deformitelerin onarılması, veya doğum kusurunun düzeltilmesi için burnun fiziksel görünümünü değiştirmek ya da bazı solunum güçlüklerinin iyileştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak bulunmaktadır.

Bazı vakalarda hem solunum güçlükleri hem de fiziksel görünüm rinoplasti seçeneğinin tercih edilmesinin arkasındaki nedenler arasında yer alabilir.

Burun Ameliyatı nasıl yapılır?

Rinoplastinin sıralı bir dizi aşaması yoktur. Her operasyon, ameliyat olan kişinin kendine has anatomisi ve hedefleri için kişiselleştirilir. Ameliyatın ne kadar karmaşık olduğuna göre ameliyat sedasyonlu lokal anestezi veya genel anestezi veya gerektirebilir. Bu karar operasyon öncesinde verilecektir.

Sedasyonlu lokal anestezi genellikle ayakta tedavi sürecinde kullanılır. Etkisi vücudun belirli bir bölgesi ile sınırlıdır. Sağlık ekibi burun dokularına ağrı kesici bir ilaç enjekte eder ve intravenöz (IV) bir hattan damara enjekte edilen ilaçlarla yatıştırır. Bu kişiyi uyutmaz ama uykulu bir hale sokar.

Genel anestezi sırasında ise ilaç, yani anestezik, solunum yoluyla veya  göğüsteki bir damara yerleştirilen IV hattı yoluyla alınır. Genel anestezi tüm vücudu etkiler ve ameliyat sırasında bireyin bilinçsiz kalmasını sağlar.

Burun Estetiği için Kaç Gün Ayrılması Gerekir?

Ameliyattan sonraki ilk 24 saat burnunuzu şiş ve ağrılı hissetmeniz doğaldır. Bu şikayetlerin giderilmesi için size ilaç verilecektir.

 • İlk günlerde gözünüzün etrafındaki morluk ve şişlik artacak, 2 ve 3. günlerde ise en üst seviyeye ulaşacaktır. Soğuk uygulama şişlik ve morluğun giderilmesinde yarar sağlayabilmektedir.
 • Genelde 2 hafta içinde ise bu şikayetlerin çoğu ortadan kalkmaktadır. (Bazen çok belirgin olmayan şişlikler birkaç ay sürebilir, ancak bunu sadece doktorunuz fark edebilir)
 • Ameliyattan sonraki ilk 1-2 gün burundan kanlı sızıntı olması doğaldır. Birkaç hafta süreyle burun tıkanıklığı devam edebilir.
 • Doku iyileşmesini bozmamak adına bu süre boyunca burnunuzu kuvvetlice temizlemekten, sümkürmekten kaçınmanız gerekir.
 • Bu dönemde sigara, alkol ya da ağır aktivite kesinlikle yasaktır. Banyo ise ılık suyla olması şartıyla serbesttir.
 • 7 – 10 gün arasında burnunuzu destekleyen tüm dikişler ve burnunuzu destekleyen atel alınacaktır.
 • Bu günden sonra işinize ya da okulunuza dönebilirsiniz. Yine de tam performansınızı gösterebilmeniz için birkaç hafta geçmesi gerekebilir.
 • Ağır ve yorucu bedensel faaliyetlerden 2-3 hafta süreyle kaçınmalısınız.
 • Burnunuza gelebilecek her türlü darbeden uzak durmalısınız.
 • Yüzünüzü yıkarken, saçınızı tararken ve makyaj yaparken dikkatli olmalısınız.
 • Eğer lens kullanıyorsanız, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz ancak gözlük kullanmaya yaklaşık 2 ay sonra başlayabilirsiniz.

Paylaş:

Hemen Fiyat Al !